Fürdőkád dugulás

Talán a fürdőkád dugulás, érint bennünket a legérzékenyebben a mindennapi életben, tehát mielőbb el kell hárítanunk a problémát. Szeretünk minden nap kényelmesen megfürödni, tisztálkodni. Teljesen mindegy, hogy a melegvízben ülve a lágy habokban fürdünk, vagy leginkább csak zuhanyzásra használjuk, ha nem folyik el a szennyvíz, akkor mégis, hogy tisztálkodjon az ember?

Senki nem szeretne térdig állni a piszkos vízben, vagy nap, mint nap kimerni és újra tölteni a kádat. Megvan mindenkinek a „napi rutinja” és kényelme ezekben a megszokott egyszerű cselekvésekben. Használhatunk persze lavórt is, hiszen ott garantáltan nem lesz dugulás, de talán már kissé elavult lenne.

Ahogy minden lefolyónál a fürdőkád esetében is könnyű felismerni a dugulás jeleit. Ha figyelünk, már hamarabb észrevesszük, hogy egyre lassabban folyik le a víz és miután teljes a dugulás akkor ott állunk a vízben, mert már egyáltalán nem fog lefolyni.

 Mik okozhatják a fürdőkád lefolyó eldugulását?

 A kád lefolyó dugulását okozhatja a haj, szőr, vagy a kis kedvenceink szőre is, vagy amire kevesen gondolnak: tusfürdő, sampon, hajbalzsam. Amennyiben nincs külön kiépített mosógép szennyvíz elvezető, és így a kádba engedjük a mosógép által használt szennyvizet, az is okozhatja a dugulást. Ha a lefolyóból sötétebb a víz, ami visszajön, akkor szinte biztos, hogy haj-és/vagy a testápoló szerek dugították el.

Hiába van szűrő a kádban az csak a szőrök egy részét fogja fel. A hosszú hajszálak egy részét kiszedhetjük kézzel vagy egy csipesszel, de sajnos a nagy része továbbjut, a lefolyórendszerbe, ahonnan mi már nem tudjuk kiszedni. Előfordulhat az is, hogy egy kisebb-nagyobb lakásfelújítást tartunk, vagy csak festünk, ha nem vagyunk kellőképpen elővigyázatosak, ilyenkor is belekerülhet a lefolyó hálózatba a festék, cement vagy akár a csemperagasztó. És itt most, nem arra gondolok, hogy szándékosan bele öntjük ezeket a lefolyóba. Csupán csak nem gondolunk mindent végig elég alaposan. Erről egy előző cikkben írtam részletesen, de higgyék el, ha a lefolyóba öblítik a szerszámokat és a vödröket, elkerülhetetlen a dugulás. Ezzel a dugulással sajnos házilag nem tudunk mit kezdeni, biztosan szükségünk lesz duguláselhárító szakember segítségére.

Mivel próbálkozhatunk fürdőkád dugulás esetén?

 Az első lehetőségnél tudunk otthon próbálkozni, amely jobb esetben ideig-óráig megoldás lehet, de előbb vagy utóbb szintén egy duguláselhárító szakemberre lesz szükségünk.. A hajszálak kiszedése után megtehetjük, hogy megpumpáljuk a forró vízzel megtöltött rendszert. Ha ez nem nyújt megoldást akkor még két dologgal tudunk próbálkozni: a zuhanycsővel vagy slaggal közvetlenül a lefolyóba vezetjük a vizet, hogy az erőteljes víznyomással veressük ki a szennyeződéseket.

Ebben az esetben a túlfolyót érdemes valamivel teljesen lezárni, hogy a víznyomás érvényesülni tudjon. Sokszor ez is sikerrel szokott járni, de ha mégsem akkor egy kísérletet tehetünk, a bolti lefolyótisztító szerekkel. Esetleg azok helyett tudjuk ajánlani az ecet-szódabikarbóna párost. Öntsünk forró vizet a lefolyóba utána egy fél bögre szódabikarbónát majd egy bögre ecetet melyet hagyjunk állni 15-20 percig (ez a szagok ellen is megoldás). Ezekkel azonban csak olyan helyeken tud igazán hatásos lenni, ahol nem folyik el a csőrendszer végtelenjébe. (pl.: szifon)

Ha inkább a bolti tisztítószereket szeretnénk használni akkor a gél állagú folyékony szereket tudnám javasolni. Kisebb kockázattal jár a használatuk, mint a kristályos változatoké. Mi is a kockázat? A szilárdabb halmazállapotú lefolyótisztítók hajlamosak belekötnek a szifonba -ahogy ezt korábbi cikkünkben is említettük, ez pedig még nagyobb dugulást jelenthet.

A merészeknek

Egy következő megoldás lehet a kád lefolyó szétszedése. Ezt azonban csak nagyon óvatosan ajánlom! A vízvezeték szerelő szakemberek között is akad olyan, aki világgá szaladt a feladattól (máig nem találjuk őket). Csak garancia nélkül és akkor is csak extra gázsiért, és még akkor sem biztos… szerintem értik. Ha azt mondom, nem egy hálás munka, nagyon finoman fogalmaztam. Tehát! Ebbe csak akkor kezdjünk bele, ha elég erős az idegzetünk, hogy szétszedjük, és utána, jól össze tudjuk rakni. No persze ha ha van a kádon szerelő nyílás. Hiszen, ha a szifon leesik vagy a szifon tömítés elmozdul, akkor szerelőt kell, hívjunk (de tudják, ők világgá szaladtak). Ezen kívül a szifon szétszedésének csak akkor álljunk neki egyedül, ha mi vagyunk a Nyulányka nevű szuperhős rajzfilm figura. Rajta kívül mindenki más számára kétemberes munka a szétszedés és összerakás.

Amennyiben készen vagyunk, még mindig tapasztalhatunk a szifon környékén vízszivárgást. Lehet, hogy nem voltunk elég gondosak, valami nem jól illeszkedett. Az is előfordulhat, hogy a tömítések elöregedtek, és kikell cserélni. Nos, ebben az esetben kezdhetjük az egészet ellőről. (Én meg mondtam…)

Ha már semmi nem segít

A házi duguláselhárító praktikák sajnos nem mindig célravezetőek. A legtöbb ember nem igazán járatos bennük, és magunknak nem tudjuk úgy az egész lefolyót kitisztítani, ahogyan egy tapasztalt dugulás elhárító szakember a megfelelő gépekkel, eszközökkel gond nélkül megteszi.

Mi tiszteljük és elismerjük a „bátrakat”, de ha a kedves olvasó mégsem boldogulna, keressen meg minket, mi szívesen segítünk!

Hisz tudják a mottónk:

„Mi nem félünk a munkától, bármilyen büdös is, és tudjuk, hogy sz-r ez a meló, de van ennél sz-rabb is!”

SOSMEGOLDÁS duguláselhárítás