Mikor a duguláselhárító nem hisz a szemének – 5 sötét titok ami dugulást okozhat

Mikor családi házat, sorházat, akár új építésűt, akár régit veszünk, megvásároljuk annak a háznak az előéletét, múltját is. Régi skót kastélyokkal talán többszáz éves tragédiák, kísértetek és rémtörténetek járnak, de Budapesten vagy Pest megyében is akadnak a házak körül titokzatos dolgok.

Ha mi magunk vezényeltük le a ház építését, ott voltunk minden mozzanatánál, ahogyan ez a 80-as, 90-es évek generációjában szokásban volt, valószínűleg minden tégla, minden elektromos bekötés ismerőként üdvözöl minket. Tudjuk jól a hibákat, és büszkék vagyunk a jó megoldásokra, amelyek mellett mi magunk erősködtünk. Nem mellesleg a duguláselhárító dolgát is megkönnyíti, ha a házigazda meg tudja mutatni, merre is mennek a különféle vezetékek, hol vannak a problémás pontok.

Ám manapság, mikor egy régi családi házat vásárolunk, azt feltételezzük, hogy egy kiváló szakember legjobb tudása és pontos tervek alapján készítette a legapróbb részleteket is. Ha pedig egy új építésű lakópark mellett döntünk, még inkább arra gondolunk, hogy egy összeszokott csapat a legnagyobb precizitással alkotta meg a gépészeti megoldásokat. A sok egyforma házzal csodás rutin alakult ki, ezért nem létezik, hogy valami ne legyen a helyén!

Hadd osszunk meg most néhány ilyen történetet! A legújabbat amelyhez videót is készítettünk, a végére tartogatom.

1, Ha esik az eső, elönt a szennyvíz – jöhet a duguláselhárító

Korábbi cikkünkben már megénekeltük annak a családi háznak a történetét, ahol az őszi esők hatására a szennyvíz visszaköszönt a fürdőszobában. De hát hogyan lehetséges ez?

Amiről a tulajdonos nem tudott, hogy az építkezés során – sok tulajdonossal ezelőtt – a szerelők az ereszcsatornát bekötötték a szennyvízelvezetésbe, ami két udvari derítőaknába tartott. Amit nem vettek számításba, hogy az esővíz magával fog hozni sok-sok szennyeződést, többek között faleveleket is, amelyek pedig eldugítják a szennyvízcsövet a derítők előtt. Így aztán ahogy az eső megérkezett, az udvaron, a falevelekből kialakult dugulás miatt a víz a szennyvízzel együtt a ház irányába talált utat. Micsoda izgalmas fejtörő a duguláselhárítóknak!

A teljes cikkünk itt olvasható

2, Elgyökeresedés

Különösen a régi eternit csöveket tudják a fák gyökerei beszőni, behálózni, szétfeszíteni, és elmállasztani. Ám egy PVC cső esetleges repedése is kínál helyet a terjedő gyökérzetnek, nem beszélve az illesztésekről, ha vannak ilyenek a föld alatt.

Természetesen vannak olyan szerszámok amelyekkel ezt a gyökeresedést is ki tudjuk vágni… valamennyire. Sajnos azonban vissza fog nőni, és a baj újra megtörténik.

A házzal együtt vásároljuk sok esetben a buxust, az orgonát, vagy az öreg akácfát is. Mivel a vásárlásnál senki sem mondja el, hogy a csatornabekötés épp a fa mellett van, nem is tudhatunk róla. Az is lehet, hogy mi magunk álmodunk magunknak egy szép árnyas kertet épp a szennyvízelvezetés közelébe. Miért ne tennénk. Sajnos azonban tudnunk kell, hogy a fák nem barátai a csatornacsőnek és általában a közüzemi bekötéseknek. Ha tudjuk, hol vannak ezek, a fákat, és az árnyas játszóteret próbáljuk valahová máshová megálmodni!

3, Be sincs kötve… – mit tehet a duguláselhárító

Új építésű, épp csak átvett lakóparkban történt. Bárcsak mi találtuk volna ki! Makacs dugulás forog fenn. Nem segít az ecet, a szódabikarbóna, a melegvíz, a pumpa… megérkezünk a duguláselhárító eszközökkel a helyszínre, és bizony a spirál sem tud áttörni egy adott ponton. Itt sajnos ásni fogunk.

Nem csak a mi állunk esett le attól, amit ott találtunk, de a ház generálkivitelezőjének tátva maradt a szája. A szennyvíz gyakorlatilag be sem volt kötve. Egy csonkban végződött a kertben, szépen betemetve.

Szorított a határidő, jött az átadás, a szakik pedig eddig jutottak, úgy gondolták, ez is jobb, mint a semmi. Betemették a csonkot, hadd tudjanak jönni a kertészek!

Az ilyen dolgok ellen sajnos védtelenek vagyunk. Természetesen a kivitelező ilyenkor a vállalt garanciáknak megfelelően teszi, amit tud. Valószínűleg neki a legkellemetlenebb.

4, Beton a csőben

Azt gondolnánk, hogy a maltert, betont, csemperagasztót vagy gipszet vízben lehet oldani, ezért a víz el is viszi messzire. Sajnos ez nem így működik. Lehet, hogy az építkezés, vagy évekkel ezelőtti felújítás során mosták bele a szerszámokat a fürdőszobai lefolyóba, vagy a wc-be, ám a ragasztóanyagok leülnek a cső aljára, és még ebben a nedves környezetben is képesek kemény betonná kötni. Nem biztos, hogy azonnal komoly problémát okoz mindez. Egyszerűen csak szűkebb lesz a cső keresztmetszete. A problémát a később megérkező zsíros szennyeződés, vagy idegen tárgyak okozzák, amelyek így gyorsabban és biztosabban teszik szükségessé a duguláselhárítást.

Ha mi végeztetünk felújítást pl. konyhában, vagy fürdőszobában, akkor fontos, hogy a mesterek körmére nézzünk, és észre vegyük, ha lefolyóba mossák a szerszámokat. Ha vásároltuk a házat, fogalmunk sem lehet, mi  minden történt a korábbi felújítások alatt.

Szerencsére az ilyen lerakódást is fel tudjuk törni a megfelelő duguláselhárító célszerszámmal, ahogy ezen a videón látható:

Most pedig következzen a mai napi kedvencünk

5, A földelés

Ez a videó talán vissza tudja adni a duguláselhárító szakemberek döbbenetét. Nézzük meg, és azután olvassuk el a következő magyarázatot!

A videón jól látható, hogy a kamera megakadt valamilyen furcsa, kereszbe futó idegen testben. A megfelelő helyen kiástuk a csövet, és nem akartunk hinni a szemünknek.

Sajnos a villanyszerelő sem tudta, hogy az előtte dolgozók hol vezették ki a szennyvízcsatornát. Találomra odabökött egy helyre: Na ez lesz itt a földelés, és nagy erővel leütött egy szögvasat a földbe.

Vajon érezte, amikor egy pillanatra megakadt, majd áttört a PVC csövön? Hallhatott reccsenést? Érzett netalán lelkifurdalást? Vagy észre sem vette, hogy mit csinált?

szögvas átütötte a szennyvíz-csatornát. A duguláselhárító csak fogja a fejét.

Nos, a fénykép magáért beszél.

Mi ebből a tanulság? Talán annyi, hogy szükség van tájékozódásra, körültekintésre, gyanakvásra, akár új, akár régi házat vettünk. Mindennek oka van. Még a dugulásnak is.

Ha építkezünk, felújítunk, figyeljünk oda a mesterekre, a tervekre, a megoldásokra. Ha pedig egy régi házba érkeztünk, próbáljunk tájékozódni, mi, hol, hogyan történt, melyik vezeték merre megy, mire érdemes vigyázni…

De teljességgel nem tudjuk kivédeni ezeket a helyzeteket. Megtörténnek. Készüljünk fel rá, hogy néha duguláselhárító szakemberre is szükség lesz. A bajok akár egy ipari kamerával felderíthetők, átgondolt módon a megfelelő eszközökkel orvosolhatók, az élet pedig mindezen túl… Gyönyörű.

A dugulást nem érdemes sokáig tűrni, halogatni. Minden háztartásban előfordulnak előbb vagy utóbb, a leggondosabb házigazdák esetében is. Budapesten és Pest megyében gyorsan megérkezünk, fix áron, meglepetések nélkül dolgozunk, elkötelezetten, profi eszközökkel járunk a bajok végére, és rendet hagyunk magunk után.

Hívjon most azonnal!

Fontos tipp a végére:

Vészhelyzetben az ember kapkod, gyakran hoz rossz döntéseket. Ne bízza a véletlenre, hogy mikor ez megtörténik, kit hívjon! Ne ön legyen az, akit „lehúznak”, kihasználva az ijedtséget! Ha most nincs szüksége ránk, akkor itt az ideje minimálisan fölkészülni a bajra.

Mentse le a névjegyünket a telefonjára ezen a néven: DUGULÁSELHÁRÍTÓ!

Így a D betűnél biztosan megtalál.

Olvassa be a QR kódot, vagy