Hazatérve dugulás – Pedig itthon sem voltunk

„Ha itt a nyár, ugye komám…” Eljön az ideje a hosszú nappaloknak, a sokáig világos kerti estéknek, és persze a jól megérdemelt szabadságnak, családi nyaralásoknak is. Jó egy kicsit kiszabadulni, elszakadni. Ám a nyár kellemetlen meglepetéseket is hozhat, pl. a nyaralásból hazatérőknek. WC- (vagy egyéb) dugulás!

Hiszen itthon sem voltunk! Hogyan dugulhatott el?

A nyár egyik kellemetlen meglepetése lehet, ha nyaralásból hazatérve rövid időn belül eldugul a szennyvízhálózat, pl. a WC.

Miért a nyár a hibás?

Hogyan lehetséges ez, mikor a ház üresen állt az elmúlt két hétben?

Nos, a problémát a nyár, a szárazság és forróság is okozhatja. A csatornák ilyenkor hajlamosak kiszáradni. Tehát a nyaralás előtt megült szennyeződés, akár WC papír, ami nagyobb mennyiségben került a rendszerbe, vagy bármi egyéb is, most szépen rászáradt a cső oldalára.

Ha a ház folyamatosan használatban lett volna, ezek a dolgok nedves állapotukban nem biztos, hogy problémát okoznak. Pl. ha a WC-t az egész család naponta többször is leöblíti, akkor kevésbé valószínű, hogy dugulás alakuljon ki, legalábbis jóval nagyobb galádság (pl. több WC papír) szükséges hozzá. Ám az utolsó használatok eredménye a nyaralás során szépen a csatorna falára száradt, így a hazatérő családnak már nem kell különösebben nagy hibát elkövetnie, hogy a szűkebb átjáró hamar eltömődjön.

Csak a nyaralásnak köszönhető a dugulás?

Ezt sem mondanám. Több tényező egyszerre okozta. Lássuk, mi minden kellett hozzá:

1, Nem odaillő dolgok.

Az üres csatornacső nem fog eldugulni akkor sem, ha kiszárad. Igaz? Ami eldugította, valószínűleg a nagyobb mennyiségű papír, vagy más egyéb, nem lefolyóba való dolgok. Persze a nyár rásegít arra, hogy ezek hamarabb okozzanak problémát, de jól tesszük, ha igyekszünk odafigyelni, mi minden kerül a szennyvízhálózatba.

2, A spórolós öblítés

Jól tesszük, ha arra is figyelünk, hogy a WC-t alaposan öblítsük le. A spórolós WC öblítés persze a vízmegtakarítás szempontjából jól hangzik, de lehet, hogy azt a fránya papírt nem fogja tudni elmosni. Tehát ha máskor nem is, nyaralás előtt érdemes jó alaposan leöblíteni a WC-t, esetleg forró vízzel átmosni a lefolyókat. A következő két hétben a beleszáradt szappanmaradék és hajtömeg sem a mi érdekeinket képviseli, amíg távol vagyunk. Ha pedig már megtörtént a baj, azt bizony több tényezővel együtt a spórolós vízhasználat is okozhatta.

3, A rossz kialakítás

Sajnos ez a tényező orvosolható a legnehezebben. Ha a szennyvízelvezetésnek nincs kellő lejtése, esetleg „kontrás” a cső, azaz visszafelé lejt, ez is a mindenféle maradékokat fogja segíteni abban, hogy megüljenek a csőben. Ezért van az, hogy bizonyos házakban csak minden harmadik szökőévben fordul elő dugulás, másutt pedig sajnos rendszeres vendégek vagyunk, pedig a házigazda talán mindkét helyen egyaránt gondos.

4, A kiszáradás – a dugulás nyáron jellemző fontos tényezője

Ezekhez a tényezőkhöz járul hozzá, hogy a nyári hőségben, az üres és nem használt házban a csatornában, főleg a kicsit megrogyott, vagy kontrás szakaszokban a megült víz elpárolog, a „cucc” pedig ott marad, és masszívan odaszárad.

Ugyanez a kiszáradás okozhatja azt is, hogy hazatérve a fürdőszobában rettenet csatornaszag fogad bennünket. A bűzelzárók, főleg a padló-összefolyókban, vagy zuhanytálcákban kiszáradnak. A csatorna bűzét, ami egyébként természetes módon jelen van, a szifon kanyarulatában megállt víz zárja el. Ha ez kiszáradt, a bűz elkezd a ház felé is terjedni.  Semmi pánik. Semmi nem rothad. Csak öntsünk egy kis vizet a lefolyóba, vagy összefolyóba, és szellőztessünk egyet. Máris visszakaptuk a kellemes, illatos otthonunkat.

Ám ha ugyanez a kiszáradás duguláshoz is vezetett, ezt jóvan nehezebb otthoni eszközökkel orvosolni. Ha a csatorna nincs kiszáradva, akkor szerencsés esetben a WC pumpa, vagy kézi csőgörény is segíthet megoldani az ügyet. Ám a beszáradt mindenféle nem fog szót fogadni a háztartási eszközeinknek.

Ilyenkor szakemberre, és profi eszközökre van szükség.

Igyekezzünk olyan szakembert választani, aki megbízható, érthető ártáblázattal dolgozik, esetleg hiteles visszajelzései vannak ügyfelektől. A nyaralásból hazaesett fáradt család elég kétségbeesett tud lenni ahhoz, hogy elhiggye az irreálisan alacsony árakat, vagy épp a hasból bemondott többszázezres árakat is.

Épp ezért hasznos olyan szakembert hívni, akivel már volt tapasztalatunk, vagy ismerősi körben már végeztek korrekt áron jó munkát. Ha pedig még nincs ilyen bejáratott szakemberünk, támaszkodhatunk a Facebook-os, Google-ös visszajelzésekre, mások tapasztalataira. Figyeljük meg azt is, van-e az illetőnek ártáblázata! Kiírta-e korrektül a kiszállás feltételeit, esetleges kiszállási díjat? Nem lehetséges-e, hogy az irreálisan alacsony (5-10e Ft) díj csupán a kiszállási díj, és utána kezdi el számlázni a folyómétereket?

Összehasonlításképpen meg merem mutatni a mi munkadíjainkat. Természetesen az árak csupán tájékoztató jellegűek, hiszen nem tudhatjuk, mit találunk. Ám a legtöbb esetben valóban nem szükséges ennél többet kiszámláznunk.

Ha pedig szeretné mindig kéznél tudni egy megbízható szakember névjegyét, akkor erre a QR kódra kattintva, vagy telefonra beolvasva lementheti a névjegyünket, az egyszerűség kedvéért Duguláselhárítás néven.  Lehet, hogy érdemes már előre ilyen módon felkészülni a váratlan dugulásra.

dugulás esetén névjegy qr kód, vagy letölthető