Makacs dugulás – mi okozza és hogyan szabadulhatunk meg tőle?

Mit is jelent a „makacs dugulás”, mint kifejezés?

Mihez képest makacs dugulás, és mekkora a baj, ha kialakul? Milyen az „engedékeny dugulás”, vagy „kezesbárány dugulás” hozzá képest? Egy ijedt, tapasztalatlan háziasszony (vagy háziúr) természetesen minden dugulást makacsnak érez, ami nem enged a wc-pumpa vagy a lefolyótisztító vegyszerek szelíd noszogatásának. A baj azonban az esetek 90%-ában könnyen orvosolható az általunk előszeretettel használt berendezésekkel. Mi nem hordunk magunkkal a kiemelt képen látható markolót. Ezekben az egyszerűbb esetekben a csővezetékben bontás és horror költségek nélkül végig tudunk vezetni egy „spirált”, egy nagy teljesítményű csőgörényt a vezeték átmérőjének megfelelő fejjel, amely a csövek faláról letisztítja a dugulást okozó lerakódásokat, és nagy biztonsággal mondhatjuk, hogy azon a szakaszon a következő hónapokban már nem lesz baj. Erre tehát magánszemélyek részére garanciát is vállalunk.

Azonban az esetek egy kisebb részében kialakul az, amit már mi magunk is szakemberként „makacs dugulás”, vagy sokkal inkább „eliszaposodás” néven emlegetjük. Első ránézésre mi sem tudhatjuk, hogy erről van szó, amíg nem észleljük, hogy a csőgörény áthatolt a duguláson, majd sikeresen vissza is húzzuk, ám a dugulás mégsem oldódott meg.

De hát mi történt itt?

Történetünk rég kezdődött. Valamikor, sok-sok évvel ezelőtt kiváló szakemberek úgy alakították az épülő házikó csatornarendszerét, hogy annak „esése” volt, vagyis az utcai bekötés irányába fokozatosan lejtett, így a szennyvíz szépen el tudott folyni és el tudta sodorni mindazt, amitől meg akartunk szabadulni. Ám az idő ellenünk dolgozott. Talán a ház is süllyed egy gondolatnyit. Nem sokat, nem dőlnek össze a falai, csupán a csatornakivezetés néhány fokos esése szűnt meg, vagy fordult át „kontrásba”, vagyis a víz egy szakaszon visszafelé folyik, megül a mélyponton. Általában csatlakozásoknál szokott ez kialakulni. Elképzelhető, hogy a tömítés nem zárt elég jól, és a víz elcsordogált, alámosva a csövet, amely így megsüllyedt. Talán a házzal nincs is semmi baj, inkább ez a kis alámosás okoz problémát kint az udvaron. Egy kevésbé szerencsés okozója az ilyen mozgásoknak egy-egy fának a gyökérzete. A gyökér növekedés közben egy ponton megnyomja a csatornát, amely így elmozdul, megemelkedik, megsüllyed, kialakulnak ezek a mélypontok, amelyek azután elkezdenek eliszaposodni.

A pangó víz pedig egyre iszaposabbá válik, míg egyszer csak már zavarónak érezzük a dugulást. Ám a duguláselhárító szakemberek hiába küldik át a vezetéken a csőgörényt, a megbolygatott iszap szépen visszaül a helyére, nincs eredmény.

Hogyan lehet ezt a makacs dugulást megoldani?

Ha meg akarunk bizonyosodni arról, mi is okozta a makacs dugulás kialakulását, a kamerás felmérés ad biztos diagnózist, és ha valóban eliszaposodásról van szó, akkor segít a womás tisztítás. Nagynyomású vízzel mossuk végig a csatornaszakaszt, és ezzel a leülepedett iszapot kitakarítjuk a rendszerből. Segített ez nekünk? Igen és nem. Igen, megoldotta a dugulást, és nem, hiszen nem hozta helyre a probléma okát, a megsüllyedt csőszakaszt. Azt kijavítani csak bontással lehetne. Talán érdemes is lenne nekilátni, hogy a jövőbeni hasonló gondokat elkerüljük, de sajnos bontani és építeni költséges dolog. Többnyire a baj ilyenkor már az épületen kívül van, vagy a csatlakozástól nem nagyon messze, tehát nem a házat kell lebontani, csupán a külső szakaszon kiásni és cserélni a hibás idomot. Sokan azonban erre a költségre sincsenek felkészülve, és tulajdonképpen a rendszer tovább tud működni a womás tisztítás után, különösen akkor, ha az általunk javasolt évenkénti tisztítást lelkiismeretesen elvégezteti a házigazda. Összességében azonban elmondhatjuk, hogy a makacs dugulás, amit itt eliszaposodásként is emlegettünk, nem a világ vége. A szükséges készülék ott van a furgonban. Családi házaknál egészen biztosan tudunk segíteni. (Nagyobb épületeknél, hosszabb csővezetékrendszernél pl. szállodák vagy ipari telepek esetében nagyobb teljesítményű, messzebbre elérő készülékre is szükség lehet.)

Elgyökeresedés – az igazán makacs dugulás

Emlegettük azonban a fa gyökérzetét. Ez azonban nem csupán elmozdítani tudja a szennyvízelvezetést. Ezzel megérkeztünk ahhoz a „makacs dugulás” kialakulásához, amely bontás nélkül már nem megoldható. A fa gyökere ugyanis egy hajszálnyi egyenetlenség, kicsi résmentén, vagy az eternit cső pórusait megtalálva beszövi a cső belsejét. Ott bizony van nedvesség és sok-sok érdekes tápanyag, amire alaposan kiépül az „infrastruktúra”. A gyökerekkel benőtt csövet már nem lehet kimosni, vagy csőgörénnyel felszabadítani. Cserélni kell.

Természetesen mi is alkalmazzuk bizonyos helyzetekben az un. „Gyökérvágó fejet”, amely arra hivatott, hogy a gyökerekkel benőtt csövet megtisztítsa. Azonban ez nem tekinthető végleges megoldásnak. Személy szerint nagy óvatossággal használom, nehogy ez az éles szerszám esetleg a kanyarokban még kárt is tegyen a csőben. De még ha sikerül is megszabadulni a gyökerektől a cső belsejében, a fa nem fog letenni a terjeszkedésről, és heteken belül újraszövi gyökereit. Szerencsére a gyökeresedés is többnyire a házon kívüli szakaszon fordul elő, ezért kintről ásva ez sem megoldhatatlan, bár jóval költségesebben, mint amennyibe a bontás nélküli eljárások kerülnek. Mielőtt nekilátnánk, mindenképp szükség lesz a kamerás felmérésre, hogy biztosak legyünk benne, hol van a hiba.

Ültess jó helyre!

A fák megnőnek.

Van azonban az utóbbi esetnek egy nagyon fontos tanulsága: A szennyvízcsatorna és a közelükbe ültetett fák (főleg az örökzöldek, tuják és fenyők) bizony nehezen férnek össze egymással. Hogy ne okozzunk magunknak ilyen hosszútávú fejfájást, jó erről intézkedni jóval hamarabb. A csatorna elvezetés lehetőleg ne fusson nagyobb fák közelében, ha nem tudunk más irányt választani, akkor sajnos a fát érdemes kivágnunk és a gyökereket eltávolítanunk. Azonban fontos gondolnunk a jövőre. Ne tegyük ki a szennyvízcsatornát a gyökeresedés veszélyének! Ültessünk inkább két másik fát a jövő nemzedék számára az udvar másik részébe, ahol szabadon fejlődhetnek a gyökerei, és nem okoznak fájdalmas költséget nekünk és az utókornak!