Mit tehetünk azért, hogy soha ne kelljen duguláselhárítás?

Sajnos egy rossz hírrel kell kezdenem: A dugulás ki fog alakulni. Persze nem minden házra igaz ez, csak azokra, amelyekben van szennyvízelvezetés. Tehát ha nem az udvarra öntjük ki a kézmosó lavórból a vizet, hanem ennél magasabb komfortfokozatú otthonunk van, akkor idő kérdése, hogy szükség legyen a csatornarendszer, a lefolyók és szifonok tisztítására, duguláselhárításra.

A szolgáltatásunknak van egy vezérgondolata: „Ahol még nem voltunk, oda megyünk, ahol már voltunk, oda igény szerint visszamegyünk.” Ez nem annyira arról szól, hogy készségesen szolgáltatunk, inkább arról, hogy szükség lesz ránk.

Ha dugulást tapasztaltunk, nem feltétlenül mi voltunk felelőtlen, rossz gazdái a háznak. Nem is a ház volt feltétlenül rosszul megépítve. Nincs itt a világ vége sem. Csupán karbantartásra van szükség, mint minden házban, ahol emberek élnek.

De hát hogyan alakul ki a dugulás?

A szennyvízelvezetés egyik nagy ellensége, amit azonban egyetlen háztulajdonos sem szeretne megspórolni: a habzó tisztítószerek. A használat során képződő hab könnyebb, mint a víz. Így megtapad a szennyvízcső felső részén. Újra és újra. Minden használat során újabb rétegek rakódnak rá, majd egymásra száradnak, és egy kemény réteget kezdenek alkotni a csövön. Ezt szoktuk egymás között nem teljesen pontos kifejezéssel „habkőnek” nevezni. Ez a réteg nem csupán szűkíti a cső keresztmetszetét. Le is szakadhat, és így, tisztes mennyiségben meg tud akadni másutt, egyébként leszűkült részeken, kanyarokban, és kész a dugulás.

Persze más tényezők is szerepelnek a dugulás kialakulásában. Vízkő, zsíros szennyeződés, konyhai maradékok, idegen tárgyak, akár véletlenül, észrevétlenül a lefolyóba ejtett mindenféle apróság, haj… felsorolni is hosszú lenne, mi mindent találhatunk, ha nekilátunk elhárítani a dugulást.

Milyen eszközeink vannak a dugulás ellen?

Folyékony lefolyótisztító-szerek

Ezek sűrűbbek, mint a víz, ezért jellemzően a csővezeték alsó részében folynak el, ott tudnák kifejteni a hatásukat. A dugulást okozó hab viszont épp a felszínen úszik és a cső felső falán rakódik le. Így sajnos ezek a szerek a csőrendszerben elkerülik azokat a részeket, ahol a leginkább szükség lenne rájuk.

Mikor pedig a dugulás már masszívan kialakult, és a víz nem hajlandó lefolyni, a csőbe öntött tisztítószer egész egyszerűen tehetetlen. Nem fog eljutni az esetleg 8-10 vagy épp 15 méterre lévő duguláshoz, hogy ott bármit is csináljon.

Mire jók ezek a lefolyótisztítók? Lefolyótisztításra, azaz közvetlenül az adott szaniter – pl. mosdókagyló – alatt levő szifonban lehet jótékony hatásuk. Karbantarthatják a szifont, lassítják benne a lerakódást, esetleg amikor nehezen folyik már le a víz, ezekkel a szerekkel érhetünk el részsikert. Megéri? Ennek eldöntését önökre bízzuk.

Szilárd lefolyótisztító-szerek – kristályok, porok, granulátumok

Mikor ezekkel öntjük tele a csőrendszert, többet ártunk, mint használunk. Ugyanazok a nehézségek merülnek fel velük kapcsolatban, mint amit már a folyékony szerek esetében elmondtunk. Azonban ezek a porok, ha nem jutnak túl a duguláson, képesek belekötni a csőbe, és később a géppel végzett tisztítás során alaposan feladják a leckét. Szinte olyan, mintha cementet öntöttünk volna a lefolyóba! Anélkül, hogy termékeket, márkákat neveznénk meg: kerüljük a használatukat!

Forró víz

Valóban, a forró víz jobban oldja a tisztítószereket, hatékonyabb a zsíros szennyeződés eltávolításában, tehát ha forró vizet használunk, ezzel sokat teszünk a dugulás kialakulása ellen. A forró vizes öblítés sokat tehet a szifonokban, a lefolyó közvetlen közelében, még akkor is, amikor esetleg észleljük, hogy a víz már lassabban folyik el. De legyünk őszinték: Ha a dugulás 6 -8 vagy 10 méterre van a lefolyótól, a beöntött (mondjuk) 3 liter forróvíz semmilyen hatással nem lesz a dugulásra.

A szifon kézi tisztítása

Lefolyó szerelése dugulás esetén

A szifonok kézi erővel könnyen megbonthatók, csak ne felejtsünk el vödröt tenni alá, hogy a felgyűlt szennyvíz ne öntsön el minket! Bátrabbak biztosan lelkesen nekilátnak ennek a feladatnak néhány havonta. Érdemes figyelni a tömítőgyűrűkre, mert könnyen elvesznek a nagy kavarodásban. Figyeljük meg alaposan, mi hol volt, és igyekezzünk úgy visszarakni mindent a tisztítás után. Ám ha úgy adódik, egy dugulás elhárításánál az 1+1 ajánlatunk keretében mi is elvégezzük a házban még egy lefolyó megelőző tisztítását. Lehet ez éppen az a szifon, amihez napok óta sehogy sem akaródzik hozzákezdeni.

Barkácsboltokban kapható csőgörény

A legtöbb barkácsbolt tart ilyen 3 vagy 5 m. hosszú spirálokat, amelyeket kézi erővel forgatva lehet beküldeni a dugulás irányába. Sajnos több dolog miatt is nehéz a használatuk, és nem valószínű, hogy sikerül velük megoldani a dugulást.

Először is semmi garancia nincs arra, hogy a dugulás ilyen rövid távolságon keletkezett, vagy akadt meg. Ha sikerülne is kiszabadítani, könnyen előfordulhat, hogy ugyanaz a tényező meg fog akadni 2-3 méterrel odébb, ahol immár a barkácsszerszámmal nem érjük el.

Ráadásul ezek az eszközök egyetlen végződéssel készülnek, nem cserélhető a fej, amelyet beküldünk a csőbe. Egyetlen csőátmérő esetén alkalmas, minden más esetben hatástalan, vagy szűkebb csőben meg is akadhat, és a kiérkező szakembereknek még ezt a „se be se ki” állapotot is meg kell oldaniuk valahogyan.

Mi is dolgozunk hasonló készülékkel, ám az lényegesen hatékonyabb ezeknél. Ha pedig ez nem oldotta meg a problémát, más eszközeink is vannak. Tapasztalataink szerint anyagilag jobban jövünk ki, ha a csőgörényvásárlást, mint fázist kihagyjuk, és szakembert hívunk.

Akkor mit tehetünk?

A dugulás megelőzésére tehát vannak eszközeink, ám a legjobb szándék mellett is lesz dugulás. A dugulás elhárítását, a karbantartást elodázhatjuk házi módszerekkel, de nincs olyan ház, ahol soha ne kellene szakembert hívni a szennyvízcsatorna karbantartására.

Azt írtam: karbantartására. Ugyanis keveset beszélünk róla, de a ház csatornahálózatát is lehet és érdemes karbantartani, ahogyan más rendszereket, pl. a kazánt is ellenőriztetjük. Kihívhatjuk a szakembert olyan időszakban, amikor nekünk megfelel, amikor ő sincs leterhelve (pl. a nyári időszakban). Kiszállási díj nélkül és jóval kisebb összegért az egész ház csatornahálózatát ellenőrizheti, tisztíthatja. S hogy most korábbi saját állításomat is cálfoljam: a karbantartott rendszerben valószínűleg nem lesz dugulás.